کد فراگیر شناسه هایی است که برای افراد و یا شرکت هایی که خارجی بوده و در ایران دارای حالت اقتصادی و مالیاتی هستند، می باشد. در واقع کد فراگیر به اتباع غیر ایرانی که در ایران فعالیت اقتصادی دارند تعلق می گیرد با ما در این مقاله همراه باشید:

معنای کد فراگیر چیست؟

همانطور که گفته شد کد فراگیر برای اتباع خارجی که در داخل ایران فعالیت مالی و اقتصادی دارند می باشد، و به اصطلاح دیگر کد فراگیر مانند کد شناسایی ملی برای افراد در داخل ایران ساکن هستند می باشد و هر کد فراگیر مختص به فردی می باشد. هر فرد برای اینکه بتواند یک کد فراگیر دریافت نماید باید تصویر پاسپورت خود را ارائه کرده و به ثبت نام برای دریافت کد فراگیر اقدام نماید و بعد از آنکه کد پیگیری لازم را به دست آورد فرآیند لازم برای درخواست پیگیری را انجام نماید. به بیان دیگر باید بگویم که هر شخص حقیقی یا حقوقی که می‌خواهد در درون ایران به سکونت تحصیل و یا کار بپردازد و یا انجام یک فعالیت تجاری نماید حتماً باید دارای کد فراگیر مختص خود باشد.

فرایند دریافت کد فراگیر

برای دریافت کد فراگیر به حداقل ۳ روز کاری زمان احتیاج است. دریافت کد فراگیر برای هر فرد غیر ایرانی که می‌خواهد در داخل ایران فعالیت بانکی و یا تجاری مانند افتتاح حساب، تاسیس شرکت و یا غیره انجام دهد ضروری می باشد. البته یک استثنا وجود دارد و آن این است که اگر فرد خارجی دارای کارت آمایش باشد دیگر نیازی به دریافت کد فراگیر ندارد و با همان کد ۸ رقمی آمایش می تواند انجام امور خود در داخل کشور عزیزمان ایران بپردازد. افرادی که میخواهند نمایندگی شرکت ها و موسسات خارجی را دریافت کنند باید به صورت جداگانه یعنی هر شخص یک کد فراگیر جدا تهیه کند به عنوان مثال اگر سه نفر اتباع خارجی به عنوان یک شرکت در داخل ایران قصد فعالیت داشته باشند، باید هر کدام از آنها یک کد فراگیر مخصوص به خود را دریافت کرده و ارائه نماید تا بتواند در داخل کشور به فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی و همچنین تجاری بپردازد که این کد در هنگام واردات کالا از شرکتهای مبدا خارجی مورد نیاز می باشد. در مورد کد فراگیر باید بگویم این است که کد فراگیر که در کشور ایران برای اتباع خارجی ثبت و تقدیم می گردد صرفاً در کشور ما یعنی ایران دارای اعتبار میباشد و در کشورهای دیگر هیچ اعتبار و کاربردی ندارد.

کد فراگیر

کاربردهای کد فراگیر

• اقدام به ثبت شرکت تجاری و انواع موسسات در داخل کشور ایران
• امکان فعالیت اتباع خارجه در داخل شرکت ها و موسساتی که در داخل ایران در حال فعالیت هستند.
• برای آن که از اتباع خارجی در انجام مسائل مالیاتی و دیگر امور مربوط به آن به مشکلی بر نخورده باید حتماً کد فراگیر داشته باشند.
• برای اینکه اتباع خارجی از طریق شرکتهای غیر ایرانی بتوانند کالا و خدمات بازرگانی و صنعتی و تجاری را وارد ایران کنند کد فراگیر کاربرد دارد.
• کد فراگیر برای اتباع خارجی حکم ویزا را دارد.
• اتباع غیر ایرانی برای اینکه بتوانند به خدمات بیمه تامین اجتماعی دست یابند باید کد فراگیر داشته باشند.

موسسه کاردان ارقام رئیس و عضو انجمن صنفی خدمات اداری استان تهران با داشتن سابقه 27 ساله در زمینه خدمات اداری مشاور خوبی در این زمینه برای شما خواهد بود . جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید : 02166704630 02166713596